Rozhledna Pajndl na Tisovském vrchu - Nejdek

Ubytování a dovolená » Rozhledny » Karlovarský kraj » Rozhledna Pajndl na Tisovském vrchu - Nejdek
 
  • Rozhledna Pajndl - Tisovský vrch
  • Rozhledna Pajndl - Tisovský vrch
  • Rozhledna Pajndl - Tisovský vrch
Objekt: Rozhledna
Region: Krušné hory
Kraj: Karlovarský kraj
Okres: Karlovy Vary
GPS: 50°20'47.545"N, 12°44'27.222"E
   
Název:

Rozhledna Pajndl

Obec:

Nejdek - Tisová

   
Nadmořská výška: 977 m n. m.
Typ stavby: kamenná
Výška rozhledny: 18 m
Počet schodů: 114
Rok otevření: 1908

Zalesněný Tisovský vrch (též Pajndl podle německého Peindelberg) se se svými 977 metry nadmořské výšky vypíná nad krušnohorskou obcí Nejdek. Na jeho vrcholu nalezneme masivní kamennou rozhlednu vystavěnou v letech 1895 až 1897 Krušnohorským spolkem z Nejdku (Neudeker Erzgebirgsverein)

Půdorys stavby tvoří čtverec o straně dlouhé 5 metrů. Zdi věže dosahují síly 1,3 metru. Výška rozhledny od prahu vchodu až po vyhlídkovou galerii činí 18 metrů, což je více, než měří rozhledny na Klínovci a Plešivci. Na vyhlídkové plató vede točité schodiště o 114 žulových schodech. Platformu završuje 3 metry vysoký prosklený přístřešek s třímetrovým bleskosvodem. Celá stavba, od prahu vchodu až po špičku bleskosvodu, tedy měří 24 metrů.

Výstup na Tisovský vrch lze nejlépe doporučit cestou z Nejdku přes obec Tisovou, z Tisové pak po modře a žlutě značené cestě a z Nových Hamrů po žlutě značené turistické cestě. Na Tisovský vrch je rovněž dobrý výstup od železniční zastávky Tisová nebo Nové Hamry – Sejfy po žlutě značené turistické cestě vedoucí do Nových Hamrů.

 

Rozhledna Pajndl na Tisovském vrchu